Зовнішнє Незалежне Оцінювання
Зовнішнє оцінювання проводиться з метою забезпечення прав осіб на рівний доступ до вищої освіти та оцінювання відповідності результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, державним вимогам.
Участь у зовнішньому оцінюванні може взяти особа, яка має повну загальну середню освіту або здобуде її в поточному навчальному році та зареєструвалася відповідно до встановлених вимог.
Зовнішнє оцінювання проводиться щороку з використанням технологій педагогічного тестування. Завдання сертифікаційних робіт укладаються Українським центром відповідно до програм зовнішнього оцінювання з певних навчальних предметів.
Строки організації та проведення зовнішнього оцінювання, перелік навчальних предметів, з яких проводиться зовнішнє оцінювання, та мов національних меншин, якими здійснюється переклад текстів, визначаються наказами Міністерства освіти і науки України.
Учасникам зовнішнього оцінювання створюються рівні умови шляхом стандартизації процедур проведення зовнішнього оцінювання.
Для учасників з особливими освітніми потребами в пунктах зовнішнього оцінювання створюються особливі (спеціальні) умови для проходження оцінювання.
Результатом зовнішнього оцінювання є кількісна оцінка рівня навчальних досягнень учасника зовнішнього оцінювання.
Результати зовнішнього оцінювання використовуються:
- для визначення конкурсного бала під час відбору осіб, які вступають на навчання до закладів вищої освіти для отримання ступеня молодшого бакалавра, бакалавра (магістра і спеціаліста медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань) на основі повної загальної освіти;
- як оцінки за державну підсумкову атестацію за освітній рівень повної загальної середньої освіти;
- для визначення стану функціонування системи загальної середньої освіти та прогнозування її подальшого розвитку.
Наказом Міністерства освіти і науки України від 5 травня 2021 року №498 урегулювано проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року. Відповідно до наказу кожен зареєстрований учасник має право за рахунок коштів державного бюджету пройти тести щонайбільше з п’яти навчальних предметів. Загалом зовнішнє незалежне оцінювання відбуватиметься з тринадцяти навчальних предметів:
Якщо учасник / учасниця бажатиме скласти більше п’яти навчальних предметів, він / вона зможе зробити це за кошти фізичних і юридичних осіб.
Наказом Міністерства освіти і науки України від 2 листопада 2021 року № 1166 затверджено календарний план підготовки та проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2022 року.
Відповідно до наказу реєстрація осіб для участі у зовнішньому незалежному оцінюванні триватиме з 1 лютого до 9 березня 2022 року. Керівники закладів освіти зможуть зареєструвати учнів (слухачів, студентів) для проходження ДПА у формі ЗНО до 1 березня 2022 року.
До 29 квітня 2022 року для зареєстрованих учасників з’явиться можливість завантажити зі своїх інформаційних сторінок запрошення-перепустки, де буде зазначено час і місце проведення тестувань.
Тестування основної сесії ЗНО-2022 відбудуться за таким графіком:
Результати зовнішнього оцінювання із чотирьох навчальних предметів зараховуються як результати державної підсумкової атестації (за шкалою 1–12 балів) за освітній рівень повної загальної середньої освіти для учнів (слухачів, студентів) закладів загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної), вищої освіти, які в 2022 році завершують здобуття повної загальної середньої освіти:
- українська мова (усі завдання сертифікаційної роботи) або української мова і література (субтест “Атестаційні завдання”);
- математика (за підсумками виконання сертифікаційної роботи з: математики (завдання рівня стандарту) або завдань субтесту “Атестаційні завдання з математики” (для здобувачів освіти, які вивчали математику на рівні стандарту); математики (для здобувачів освіти, які вивчали математику на профільному рівні));
- історія України (субтест “Історія України 1914 р. – початок XXI століття”) або іноземна мова – за вибором здобувача освіти;
- один з навчальних предметів (історія України, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, французька мова).
Учням, які виберуть для проходження державної підсумкової атестації математику та/або іноземну мову, оцінка ДПА (за шкалою 1–12 балів) буде визначатися залежно від рівня, на якому вони цей навчальний предмет вивчали:
- для тих, хто вивчав математику та/або іноземну мову на профільному рівні, оцінкою за ДПА буде результат виконання завдань рівня стандарту та профільного рівня;
- для тих, хто вивчав математику та/або іноземну мову на рівні стандарту, оцінкою за ДПА буде результат виконання завдань рівня стандарту.
Відповідно до Умов прийому на навчання для здобуття вищої освіти, 2022 року під час вступу до вишу зараховуватимуть результати зовнішнього незалежного оцінювання 2019-2022 років.
Оголошення результатів ЗНО
Оголошення результатів учасників зовнішнього тестування з усіх предметів відбудеться не пізніше 30 червня 2022 року.
Розгляд апеляційних заяв щодо результатів зовнішнього незалежного оцінювання розпочнеться з дня офіційного оголошення результатів.
Апеляційні заяви від учасників тестування, яких не задовольнили отримані результати ЗНО, будуть розглядатись, починаючи з дня оголошення результатів кожного тесту.
https://testportal.gov.ua/zno-2021-na-shho-varto-zvazhaty-gotuyuchys-do-testuvannya/
https://testportal.gov.ua/uchasnyku-zovnishnogo-otsinyuvannya/
https://mon.gov.ua/ua/news/probne-zno-v-mikolayivskij-oblasti-pereneseno-na-24-kvitnya
Підготуйтеся до ЗНО й ДПА з історії за тематичними добірками
Учасники ЗНО відтепер матимуть змогу ретельно готуватися до тестування з історії України, користуючись спеціальним розділом на сайті ЗНО-ОНЛАЙН, у якому завдання ЗНО з цього предмета розподілені за темами.
За допомогою сервісу можна поетапно виконувати завдання за розділами чинної програми зовнішнього незалежного оцінювання з історії України.
Обравши певну тему, учасники зможуть перевірити свою готовність з усіх змістових блоків. Опрацювання розділів допоможе швидко дізнатися, які з-посеред них засвоєні гірше, щоб приділити їм особливу увагу впродовж підготовки до тестування.
Новий сервіс дозволяє дізнатися свій рівень підготовки, тренуватись у виконанні завдань, звіряти свої відповіді з правильними й читати коментарі до найважчих завдань.
Завдання згруповано за такими тематичними розділами:
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ ХХ – ПОЧАТКУ ХХІ ст.
1914 – 1945 р.
- Україна в роки Першої світової війни.
- Початок Української революції.
- Встановлення комуністичного тоталітарного режиму в Україні.
- Утвердження більшовицького тоталітарного режиму в Україні.
- Західноукраїнські землі в міжвоєнний період.
- Українська революція. Період Гетьманату.
- Українська революція. Директорія УНР.
- Початок Другої світової війни (1939–1941).
- Друга світова війна: Рух Опору (1941–1943).
- Друга світова війна: воєнні дії на теренах України (1943–1945).
1945 р. – початок ХХІ ст.
- Україна в перші повоєнні роки.
- Україна в умовах десталінізації.
- Україна в період загострення кризи радянської системи.
- Відновлення незалежності України.
- Становлення України як незалежної держави.
- Творення нової України.
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО КІНЦЯ ХІХ ст.
Від найдавніших часів – перша половина ХVІ ст.
- Вступ до історії України.
- Стародавня історія України.
- Королівство Руське. Монгольська навала.
- Руські князівства другої половини XIV – першої половини XVI ст. Кримське ханство.
- Русь-Україна: виникнення Київської держави.
- Русь-Україна: розквіт Київської держави.
- Русь-Україна: культура IX–XIV століть.
Друга половина ХVІ ст. – перша половина XVIII ст.
- Українські землі у складі Речі Посполитої в другій половині ХVІ ст.
- Українські землі у складі Речі Посполитої в першій половині ХVІІ ст.
- Національно-визвольна війна українського народу середини ХVІІ ст.
- Козацька Україна наприкінці 50 – 80-х рр. ХVІІ ст.
- Українські землі наприкінці ХVІІ – в першій половині ХVІІІ ст.
- Українські землі в другій половині ХVІІІ ст.
Кінець XVIIІ ст. – XIX ст.
- Українські землі в Російській імперії к. ХVІІІ – першої половини ХІХ ст.
- Українські землі в Австрійській імперії к. ХVІІІ – першої половини ХІХ ст.
- Культура України кінця ХVІІІ – першої половини ХІХ ст.
- Українські землі у складі Російської імперії в другій половині ХІХ ст.
- Українські землі у складі Австро-Угорщини в другій половині ХІХ ст.
- Культура України в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.
- Українські землі у складі Російської імперії в 1900–1914 рр.
- Українські землі у складі Австро-Угорщини в 1900–1914 рр.
ЗАВДАННЯ НА ВІЗУАЛЬНЕ ВПІЗНАННЯ
Персоналії
Архітектура
- Архітектура культових споруд в Україні.
- Архітектура фортифікаційних споруд в Україні.
- Світська архітектура. Містобудування.
Мистецтво
- Скульптура. Пам’ятники.
- Ікони (Образотворче мистецтво).
- Мініатюри. Гравюри. Портрети.
- Художні роботи (образотворче мистецтво).
- Пам’ятки стародавньої історії України.
Особливості ЗНО-2021 з математики: роз’яснення УЦОЯО
На допомогу майбутнім учасникам зовнішнього оцінювання Український центр оцінювання якості освіти провів кілька вебінарів щодо особливостей тесту зовнішнього незалежного оцінювання з математики 2021 року.
У відеокоментарях висвітлено новації ЗНО з математики та докладно проаналізовано виконання завдань демонстраційного тесту 2021 року.
Нагадаємо, сертифікаційна робота з математики міститиме два рівня — рівень стандарту та профільний рівень.
Якщо випускник вивчає математику на рівні стандарту, під час складання ДПА він працюватиме з тестом рівня стандарту, який міститиме 28 завдань різних форм.
Якщо випускник вивчає математику на профільному рівні, для складання державної підсумкової атестації він має скласти тест профільного рівня, який міститиме 28 завдань рівня стандарту та 6 додаткових завдань поглибленого рівня, загалом 34 завдання.
Результати тесту профільного рівня також використовуватимуться під час вступу до закладів вищої освіти України.
Твори з української літератури на ЗНО 2021 року
Перелік творів з української літератури, що є обов'язковими для текстуального вивчення учасниками зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року. Зазначений перелік визначений чинною програмою ЗНО з української мови та літератури.
Подані у переліку твори згруповані за хронологічним принципом, починаючи від усної народної творчості та закінчуючи сучасним літературним процесом.
Твори усної народної творчості
- «Віють вітри» (пісня Марусі Чурай)
- «За світ встали козаченьки» (пісня Марусі Чурай)
- «Ой Морозе, Морозенку» (історична пісня)
- «Чи не той то хміль…» (історична пісня)
- «Дума про Марусю Богуславку» (народна дума)
- «Ой летіла стріла» (балада)
Твори давньої української літератури
- «Повість минулих літ» (уривок про заснування Києва, уривок про помсту княгині Ольги)
- «Слово про похід Ігорів»
- «Dе Ііbеrtatе» (Григорій Сковорода)
- «Всякому місту - звичай і права» (Григорій Сковорода)
- «Бджола та Шершень» (Григорій Сковорода)
Твори літератури кінця ХVІІІ - початку ХХ ст.
- «Енеїда» (Іван Котляревський)
- «Наталка-Полтавка» (Іван Котляревський)
- «Катерина» (Тарас Шевченко)
- «Кавказ» (Тарас Шевченко)
- «Сон (У всякого своя доля...)» (Тарас Шевченко)
- «І мертвим, і живим, і ненарожденним…» (Тарас Шевченко)
- «Заповіт» (Тарас Шевченко)
- «Чорна рада» (Пантелеймон Куліш)
- «Кайдашева сім'я» (Іван Нечуй-Левицький)
- «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (Панас Мирний) - 1 та 4 частини
- «Мартин Боруля» (Іван Карпенко-Карий)
- «Захар Беркут» (Іван Франко)
- «Чого являєшся мені у сні?..» (Іван Франко)
- «Мойсей»(Іван Франко)
Твори літератури ХХ ст.
- «Тіні забутих предків» (Михайло Коцюбинський)
- «Іntermezzo» (Михайло Коцюбинський)
- «Камінний хрест» (Василь Стефаник)
- «Valse mélancolique» (Ольга Кобилянська)
- «Соntra spem spero!» (Леся Українка)
- «Лісова пісня» (Леся Українка)
- «Блакитна Панна» (Микола Вороний)
- «Чари ночі» (Олександр Олесь)
- «О слово рідне! Орле скутий!..» (Олександр Олесь)
- «О, панно Інно...» (Павло Тичина)
- «Пам’яті тридцяти» (Павло Тичина)
- «Ви знаєте, як липа шелестить…» (Павло Тичина)
- «У теплі дні збирання винограду…» (Максим Рильський)
- «Я (Романтика)» (Микола Хвильовий)
- «Майстер корабля» (Юрій Яновський)
- «Любіть Україну!» (Володимир Сосюра)
- «Місто» (Валер'ян Підмогильний)
- «Моя автобіографія» (Остап Вишня)
- «Сом» (Остап Вишня)
- «Мина Мазайло» (Микола Куліш)
- «Різдво» (Богдан-Ігор Антонич)
- «Зачарована Десна» (Олександр Довженко)
- «Пісня про рушник» (Андрій Малишко)
- «Ти знаєш, що ти - людина...» (Василь Симоненко)
- «Задивляюсь у твої зіниці» (Василь Симоненко)
- «Лебеді материнства» (Василь Симоненко)
- «Наша мова» (Василь Голобородько)
- «Модри камінь» (Олесь Гончар)
- «Три зозулі з поклоном» (Григір Тютюнник)
- «Господи, гніву пречистого...» (Василь Стус)
- «Балада про соняшник» (Іван Драч)
- «Два кольори» (Дмитро Павличко)
- «Страшні слова, коли вони мовчать» (Ліна Костенко)
- «Маруся Чурай» (Ліна Костенко)
Твори українських письменників – емігрантів
Сучасний літературний процес
- Учасники ЗНО мають орієнтуватися в основних тенденціях розвитку сучасної літератури та визначати найхарактерніші ознаки постмодернізму.